Syndróm suchého oka


Syndróm suchého oka je chronické očné ochorenie, ktoré sa prejavuje nedostatočnou vlhkosťou očí. Až 50 percent všetkých pacientov prichádza k očnému lekárovi práve s týmto problémom. Problémami trpí približne každý štvrtý Slovák. Syndróm postihuje viac ženy, častejšie ženy po prechode. Navzdory tomu, že sú jeho prejavy nepríjemné, býva tento syndróm často podceňovaný. Následkom neliečeného syndrómu suchého oka môžu byť komplikácie vedúce k trvalému poškodeniu rohovky.

Ako vzniká suché oko?

Rohovka, priehľadná hmota chrániaca vnútornú časť oka a zabezpečujúca lom a prechod svetla k zornici, je neustále zvlhčovaná tenkou vrstvou slzného filmu. Slzný film je bezfarebná priehľadná tekutina, ktorej hrúbka sa mení medzi jednotlivými žmurknutiami. Tvoria ho slzy a ďalšie zložky produkované žľazami a žliazkami slzotvornej časti slzného ústrojenstva. Toto ústrojenstvo má ešte časť slzovodnú, ktorá odvádza slzy do nosovej dutiny.

Slzný film sa skladá z 3 vrstiev:

  1. vnútornej hlienovej vrstvy,
  2. strednej a najmohutnejšej vodnej vrstvy,
  3. vonkajšej tukovej vrstvy.

Slzy, hlavná súčasť vodnej vrstvy slzného filmu, vznikajú v slznej žľaze, ktorú nájdeme v očnici nad vonkajším očným kútikom, a menších slzných žliazkach. Okrem vody slzy obsahujú aj soľ a ďalšie látky. Zaujímavosťou je, že zloženie sĺz sa mení podľa situácie. Slzy, ktoré vznikajú s cieľom zvlhčenia oka, sú iné než slzy, ktoré vytrysknú pri podráždení oka alebo pri citovom pohnutí.

Ostatné zložky slzného filmu sú produkované prídavnými slznými žliazkami umiestnenými na hornom a dolnom očnom viečku. Tuková vrstva môže vznikať predovšetkým vďaka činnosti drobných mazových Meibomových žliazok, ale prispievajú k nej aj Mollove či Zeisove žliazky. Na tvorbe hlienu pre vnútornú vrstvu sa podieľajú žliazky Wolfringove. Pri žmurknutí oka sa slzy a ďalšie zložky spoja do slzného filmu, ktorý sa rozprestrie po celom povrchu oka a oko zvlhčia.

Prečo je slzný film dôležitý?

Slzný film plní niekoľko nezastupiteľných funkcií:

  • zvlhčuje rohovku a chráni ju tak pred zakalením,
  • zásobuje rohovku kyslíkom a živinami,
  • koriguje nerovnosti rohovky a umožňuje ostré videnie,
  • chráni oko pred infekciou a nepriaznivými vplyvmi okolia, ako je vietor, dym, horúčava, smog,
  • čistí povrch oka od drobných nečistôt a odumretých buniek rohovky,
  • umožňuje kĺzavý pohyb viečok.

Pokiaľ slzný film funguje správne, udržuje oči vlhké a chráni bunky na ich povrchu. Ak je narušený, spôsobuje ich suchosť. Dôležité je nielen množstvo vytvoreného filmu, ale aj správne zastúpenie jednotlivých zložiek. V prípade problémov vám uľavia zvlhčujúce očné kvapky (umelé slzy), dôležitý je však ich výber, s ktorým vám poradia v lekárni. S pretrvávajúcimi alebo zhoršujúcimi sa príznakmi neváhajte navštíviť očného lekára.

Príčiny syndrómu suchého oka


Syndróm suchého oka je úzko spojený s tvorbou sĺz a slzného filmu. Jeho produkcia môže byť tak nedostatočná, ako aj nekvalitná. Okrem kvantity záleží aj na správnom zastúpení všetkých jeho zložiek. V prípade suchého oka ide o typickú civilizačnú chorobu, ku ktorej rozvoju veľkou mierou prispieva aj činnosť človeka, či už ide o novinky techniky, „špecifické“ pracovné podmienky v kancelárii, alebo znečisťovanie okolitého prostredia. Nie všetko však môžeme zvádzať na civilizáciu. Okrem ovplyvniteľných faktorov je potrebné počítať aj s tými, ktoré ovplyvniť nedokážeme.

Príčiny syndrómu suchého oka v našom okolí

  • umelé osvetlenie – umelé svetlo umožňuje dlhšie sústredene pracovať a viac namáhať oči,
  • monitory mobilov a počítačov – vplyvom sústredenej práce menej žmurkáme a slzný film sa menej často roztiera po povrchu oka. Monitor nie je niekedy správne umiestnený a oči sa musia viac namáhať,
  • kúrenie a klimatizácia – suchý vzduch spôsobuje rýchlejšie odparovanie slzného filmu,
  • cigaretový dym a smog – dráždia nielen oči,
  • jazda autom – dlhé cestovanie núti sústredene sa dívať, v lete oči ešte navyše vysušuje klimatizácia vozidla,
  • plávanie v chlórovanej vode,
  • prašné prostredie vyprahnutej letnej ulice,
  • nekvalitné kontaktné šošovky,
  • nenosenie dioptrických okuliarov.

Väčšinu týchto vplyvov môžeme pri troche snahy obmedziť. Možno si napríklad upraviť pracovné prostredie, používať zvlhčovače vzduchu a pri práci aj šoférovaní robiť prestávky.

Príčiny syndrómu suchého oka v nás

  • hormonálna nedostatočnosť v súvislosti s menopauzou,
  • kolísanie hormonálnych hladín v tehotenstve,
  • užívanie niektorých liečiv – antihypertenzíva (betablokátory), psychofarmaká (antidepresíva, hypnotiká), lieky potlačujúce alergické reakcie (antihistaminiká), lieky proti glaukómu, antikoncepcia, cytostatiká,
  • alergia,
  • vnútorné choroby – cukrovka, ochorenie štítnej žľazy, autoimunitné ochorenie, ako je napríklad psoriáza, reumatoidná artritída, Sjögrenov syndróm,
  • nedostatok vitamínu A, ktorý je dôležitý pre tvorbu hlienových zložiek slzného filmu,
  • zápaly očí, ochorenie rohovky, operácia sivého zákalu, laserové zákroky na oku,
  • zhoršené videnie,
  • nedovieranie očných viečok po blefaroplastike (plastické operácie očných viečok),
  • obrna lícneho nervu,
  • znížená frekvencia žmurkania.

Ak trpíte príznakmi syndrómu suchého oka, môžu vám pomôcť umelé slzy. S ich výberom vám poradia v lekárni. V prípade, že príznaky pretrvávajú, zhoršujú sa alebo sú spojené s inou očnou chorobou, neváhajte včas navštíviť očného lekára – oftalmológa.

Príznaky syndrómu suchého oka


Syndróm suchého oka môže byť spôsobený celým radom ovplyvniteľných aj neovplyvniteľných príčin. I keď je príznakov celý rad a u každého chorého sa tento syndróm prejavuje inak, jeho diagnostika nebýva zložitá. Príznaky sú vo väčšine prípadov typické a syndróm suchého oka patrí medzi najčastejšie problémy v ordinácii očného lekára. Nemožno ho však považovať za banálne ochorenie a nevyplatí sa ho podceňovať. Neliečené ochorenie môže prejsť do chronického zápalu rohovky a spojivky, v ktorého dôsledku dôjde k zhoršenému videniu, v extrémnych prípadoch až k oslepnutiu.

Očný lekár sa nespolieha len na výpočet ťažkostí opísaných pacientom, ale môže využiť špeciálne vyšetrovacie metódy. Na základné zhodnotenie prednej časti oka a očného povrchu používa štrbinovú lampu. Ďalšie vyšetrenie, fluorescenčný test, zas odhalí nedostatočnú stabilitu slzného filmu a Schirmerov test preukáže zníženú produkciu sĺz. Poruchu tvorby slzného filmu tiež signalizuje vyšší počet odumretých buniek rohovky, ktoré možno preukázať špeciálnym vitálnym farbením.

Najčastejšie príznaky syndrómu suchého oka:

  • znížená tvorba sĺz,
  • svrbenie, pálenie, pichanie, štípanie, rezanie, bolesť oka,
  • pocit cudzieho telesa v oku – piesku v oku,
  • začervenanie očí,
  • celková nepohoda očí,
  • únava očí,
  • nadmerné slzenie,
  • prechodné poruchy ostrého videnia,
  • citlivosť na svetlo,
  • podráždenosť očí,
  • potreba častejšie žmurkať.

 

Trpíte syndrómom suchého oka? Otestujte sa!

  1. pripravte si mobilný telefón, ktorý umožňuje merať čas, alebo stopky,
  2. dvakrát žmurknite a pri druhom žmurknutí spusťte meranie času,
  3. počas testu sa bez žmurknutia dívajte uprene pred seba,
  4. zastavte čas v okamihu, keď už nemôžete kvôli nepríjemnému pocitu vydržať bez žmurknutia,
  5. ak nameriate menej než 5 sekúnd, môžete trpieť syndrómom suchého oka.

Okamžitú úľavu vám môžu priniesť kvalitné zvlhčujúce očné kvapky. S výberom umelých sĺz vám poradia v lekárni. S pretrvávajúcimi alebo zhoršujúcimi sa príznakmi neváhajte navštíviť očného lekára.

Riešenie syndromu suchého oka


Prvou pomocou pri miernych až stredných ťažkostiach so suchosťou očí je aplikácia zvlhčujúcich očných kvapiek, umelých sĺz, niekoľkokrát denne. Niekedy stačí oku kvapkami pomôcť len pri práci pri počítači alebo pri pobyte v klimatizovanej miestnosti, niekedy je potrebné mať umelé slzy pri sebe celý deň. Možno ich kúpiť v lekárni aj bez lekárskeho predpisu. Pre ich aplikáciu neplatia žiadne obmedzenia, teda kvapkajte ich tak často, aby ťažkosti boli čo najmenšie.

Pokiaľ sa problém nepodarí umelými slzami vyriešiť, je nutné navštíviť očného lekára, ktorý oči vyšetrí a rozhodne o ďalšej liečbe. Niekedy stačí doplniť na noc očnú masť, ktorá pomôže regenerácii slzného filmu, ktorého oko v spánku produkuje menej. Okrem používania umelých sĺz je potrebné sa zamyslieť, ako inak očiam uľaviť, a pokúsiť sa odstrániť z okolia všetky faktory spôsobujúce syndróm suchého oka.

Vlhké oko – zdravé oko

20 tipov na zmiernenie príznakov suchého oka

  1. Pri výbere umelých sĺz nešetrite a používajte vždy kvalitné prípravky. Poradia vám v lekárni.
  2. Zvlhčujúce kvapky s konzervantmi môžu oči ešte viac dráždiť, radšej sa ich používaniu vyhnite.
  3. Veľa pite, minimálne 2 litre tekutín denne.
  4. Jedzte potraviny bohaté na látky s antioxidačným účinkom, najmä karotenoidy, vitamíny C a E, zinok, selén. „Vitamíny pre oči“ obsahujú aj niektoré voľne predajné výživové doplnky.
  5. Nezdržiavajte sa v priestoroch zamoreným cigaretovým dymom.
  6. Fajčíte? Skúste prestať.
  7. Vyhýbajte sa príliš vyhrievaným miestnostiam.
  8. Niekoľkokrát denne vetrajte, čím vzduch v miestnosti zvlhčíte, prípadne používajte zvlhčovače.
  9. Pokiaľ nemusíte, nepoužívajte v aute ventilátor (ručnú klimatizáciu). Automatickú klimatizáciu nezabudnite každý rok vyčistiť a vymeniť filter.
  10. Vyhýbajte sa prievanu a prašnému prostrediu.
  11. Doprajte si dostatok spánku.
  12. Pri práci na počítači, v krátkych intervaloch niekoľkokrát zažmurkajte a po dlhšom čase nechajte oči odpočinúť. Počas tejto prestávky sa nedívajte na monitor, ale dlho do diaľky.
  13. Pri nepríjemnom pocite v očiach ich zatvorte a skúste ich chvíľku masírovať kruhovými pohybmi cez zatvorené viečka.
  14. Ak vám lekár predpísal okuliare, noste ich.
  15. Nosíte kontaktné šošovky? Uistite sa, že sú vami používané šošovky kvalitné a pre vaše oči vhodné, rovnako ako roztoky na ich čistenie a skladovanie. Ak viete, že sa o šošovky nebudete môcť starať, napríklad na dovolenke, zaobstarajte si jednodenné šošovky, ktoré nevyžadujú žiadnu starostlivosť. Pri sledovaní televízie a pri práci na počítači šošovky a okuliare striedajte. Raz za čas si urobte celý „deň s okuliarmi“.
  16. Požiadajte očného lekára o predpísanie regeneračnej masti, ktorú budete aplikovať na noc pod horné očné viečko.
  17. Užívate dlhodobo lieky? Poraďte sa s vaším lekárom, či nemôžu spôsobovať syndróm suchého oka.
  18. Pokiaľ prevažujú ťažkosti typu svrbenie a pálenie, navštívte alergiológa pre vylúčenie peľovej alergie.
  19. S pretrvávajúcimi alebo zhoršujúcimi sa príznakmi neváhajte navštíviť očného lekára.
  20. Čítaním tohto textu ste pri monitore strávili veľa času. Bežte sa prejsť na čerstvý vzduch.

Ako vybrať umelé slzy


Syndróm suchého oka privádza do ordinácií očných lekárov stále viac pacientov všetkých vekových skupín. Vedú k tomu, jednoducho zhrnuté, tri dôvody:

  1. na jednej strane stúpa vek populácie, na strane druhej sa rozvíja digitálny svet, ktorý nám umožňuje prostredníctvom rôznych monitorov, displejov a obrazoviek svet sledovať;
  2. stále viac mladých ľudí sa chce zbaviť okuliarov. Pribúdajú nositelia kontaktných šošoviek a laserových zákrokov odstraňujúcich refrakčné chyby zraku. Mladá a stredná generácia tiež stále častejšie pracuje s počítačom a v klimatizovaných priestoroch;
  3. zhoršuje sa kvalita okolitého prostredia, pribúdajú alergie, chronické ochorenia aj ich liečba.

Od ťažkostí uľavia umelé slzy

Je potrebné si uvedomiť, že prístup k riešeniu ťažkostí so suchým okom musí byť komplexný, zahŕňajúci aj odstránenie alebo obmedzenie rizikových faktorov. Okamžitú úľavu, predovšetkým pri miernych a stredne závažných formách syndrómu suchého oka, prinášajú zvlhčujúce kvapky – umelé slzy. Ako ich vybrať? Riadime sa charakterom ťažkostí, ktoré môže spôsobiť:

  1. nedostatočná produkcia slznej tekutiny,
  2. nestabilita slzného filmu.

Nedostatočná produkcia vodnej vrstvy slzného filmu

Prejavuje sa narastajúcimi ťažkosťami počas dňa. Vzniká u žien po prechode, u starších osôb, u ktorých sa vzhľadom na vek znižuje činnosť slznej žľazy, typicky u chorých so Sjögrenovým syndrómom a ďalšími autoimunitnými chorobami, napríklad reumatoidnou artritídou. Ďalej u pacientov užívajúcich lieky spôsobujúce zníženie produkcie sĺz, pri poškodení nervov oka či jeho infekcii herpetickými vírusmi aj niektorých vážnych ochoreniach, ako je napríklad lymfóm.

V týchto prípadoch volíme zvlhčujúce umelé slzy. Obsahujú deriváty prírodnej celulózy alebo syntetické karboméry či polyvinylové a polyvinylalkoholové deriváty, často tiež kyselinu hyalurónovú. Kvapky by nemali obsahovať konzervačné látky – benzalkóniumchlorid, tiomersal, chlórhexidín alebo cetrimid môžu pri dlhodobom používaní poškodiť bunky rohovky a spojivky. Takisto by nemali kvapky obsahovať fosfáty a emulgátory. Pri očných kvapkách je veľmi dôležité sledovať ich lehotu použiteľnosti po otvorení, ktorá je uvedená na škatuľke alebo v príbalovom letáčiku.

Nestabilita slzného filmu a jeho rýchlejšie odparovanie

Vzniká pri nedostatočnej funkcii žliazok tvoriacich látky tukového charakteru, ktoré sú dôležité pre tvorbu tukovej vrstvy, napríklad pri zápaloch okrajov očného viečka. Tie bývajú spojené s bakteriálnou infekciou viečok alebo niektorými kožnými chorobami – seboroickou dermatitídou, rosaceou, alergickým atopickým ekzémom. Ťažkosti sa objavujú hlavne ráno, keď je oči ťažké „rozlepiť“ a počas dňa sa zlepšujú. Lipidovú vrstvu môže poškodzovať aj nosenie kontaktných šošoviek, užívanie niektorých liekov aj alergický zápal spojiviek. Pre úľavu od ťažkostí zvolíme kvapky s lipidovou zložkou stabilizujúcou slzný film. Pomáhajú aj teplé obklady viečok.

Všeobecne platí, že používať by sme mali kvapky, ktoré sa nemusia kvapkať tak často. Pokiaľ používanie umelých sĺz neprináša úľavu, je nutné navštíviť očného lekára.